2 dieľ: Návrh zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí

Ako sme vás informovali v článku Návrh zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí tak sme sa chystali podať pripomienku k tomuto návrhu zákona. Pripomienka bola podaná na portáli právnych predpisov, kde je možné sa aj ostatné podané pripomienky stiahnuť a pozrieť.

SAPI malo iba jednu závažnú pripomienku k §5 “Limity zodpovednosti prevádzkovateľa” – odsek (1):

„Navrhujem aby boli aspoň dve kategórie “jadrovej udalosti” – nepríjemná (nechce sa mi napísať “normálna”) a veľmi veľká. Tá nepríjemná by mohla mať odškodnenie tých navrhovaných 300 M€, a veľmi veľká aspoň 10 G€ (10 miliard €). Na základe skúseností z dvoch veľmi veľkých jadrových udalostí je možno aj 10 G€ málo. “

Treba si uvedomiť, že pri 300 M€ odškodnenia pri veľmi veľkej jadrovej udalosti, ktorá by ovplyvnila celé Slovensko je odškodné menej ako 60€ na osobu. Alebo pri potrebe presídlenia 10 000 rodín je odškodnenie 30 000 € na rodinu. Za takúto sumu sa ani dom nepostaví.

Upozornenie: nechceme týmto povedať, že našim jadrovým zdrojom hrozí reálne možnosť katastrôf ako v Černobyle alebo Fukušime. Ale zákon sa musí pripraviť aj na tie veľmi málo pravdepodobné možnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.